Значення шкільного курсу фізики як навчального предмета
Фізика – одна з тих фундаментальних дисциплін, без яких не можливе формування мислення сучасної людини. Не знаючи основ фізики, не можливо стати фахівцем, якому до снаги створювати техніку ХХІ століття і втілювати в життя останні відкриття науки.
Змінюються навчальні програми, щодня в нашому житті з’являються різні технологічні новинки, взагалі - світ навколо нас постійно змінюється.
Сучасна фізика є найважливішим джерелом знань про навколишній світ, основою науково-технічного прогресу і разом з тим одним з найважливіших компонентів людської культури. Вона створює природничонаукову базу для сучасного світосприймання, яке є складовою частиною діалектико-матеріалістичного світогляду. Фізика є теоретичного наукою, що відкриває фундаментальні закони природи. Зміст, система і методологія фізики відкривають великі можливості для формування наукового світогляду учнів, важливих життєвих компетентностей, вироблення та розвиток практичних умінь і навичок, дійових навичок критичного мислення та самостійної роботи.
Форми організації навчального процесу з фізики
та методика складання учнями заліку
Процес викладання фізики має свої особливості, обумовлені самою формою навчання. Основними формами організації навчально-виховної роботи у класах із заочною формою навчання є групові консультації, факультативи та заліки.
Групова консультація – форма навчання, де заняття проводяться вчителем з групою учнів постійного складу впродовж навчального року відповідно до розкладу групових консультацій. Вона спрямована на подолання труднощів, які виникають в учнів під час самостійного опрацювання навчального матеріалу або виконання певного завдання. Отже, основною роботою учнів все ж є самостійна робота. Виникає нагальна потреба наявності системи контролюючих завдань, які дозволяють визначити і оцінити рівень знаннь учня з кожного блоку тем, які вивчаються.
Впровадження залікової системи навчання забезпечує контроль на рівні обов'язкових результатів навчання і на рівні можливостей школярів. Система має на меті не лише визначення рівня досягнень навчання, а й узагальнення, систематизацію знань та формування ключових компетентностей учнів.
Залікові заняття поділяються на консультативні, коригуючі та контролюючі.
Коригуючий (тренувальний) залік дозволяє об'єктивно оцінити результати навчальної діяльності кожного учня на різних етапах підготовки до контролюючого заліку, своєчасно виявити прогалини у знаннях і організувати індивідуальне навчання, що запобігає хронічну неуспішність. Виконання залікової контрольної роботи є складовою частиною навчального процесу, активною формою самостійної роботи учнів та контролем рівня знань.
Мета залікової контрольної роботи полягає в закріпленні та поглибленні знань, набутих учнями на попередніх етапах вивчення фізики, виробленні вміння самостійно працювати з навчальною, довідковою літературою та ІКТ.
Кількість обов’язкових заліків протягом року та графік складання в кожному класі визначається навчальним планом.
Залік, як форма контролю знань ‒ комбінований. Так як тести не можуть бути єдиною формою контролю якості знань учнів, тому вони доповнюються іншими формами контролю. Щоб прослідкувати логіку мислення учня та сприяти розвитку навичок коротко та лаконічно висловлювати думку, крім тестів застосовується усне опитування.